Výlet do Nižbora

Nižbor – sklárna a zámek

Realizace:      8. 9. 2016 - Nižbor

Účastníci:       3. – 5. ročník

Cíl:      Seznámení s výrobou skla, s historií našeho kraje – keltské osídlení, připomenutí výročí úmrtí místního rodáka Františka Nepila

Obsah: Vzhledem k oznámenému přerušení dodávky elektrického proudu připravily učitelky 3. – 5. třídy pro své žáky náhradní program. Cíl byl společný, neboť nedaleká víska Nižbor nabízí hned několik míst k návštěvě. 3. ročník začínal prohlídkou sklárny RUCKL CRYSTAL a. s. Slečna průvodkyně jim vyprávěla o historii továrny, o surovinách potřebných k výrobě skla. Ukázala jim prostory, ve kterých probíhalo tavení skla, foukání skleněných výrobků, jejich chlazení, skladování a broušení.

4. a 5. ročník mezitím navštívil stradonický hřbitov a zavzpomínal na Františka Nepila a jeho nesmazatelnou stopu v české literatuře.

Nižborský zámek již navštívily všechny třídy. Žáci si postupně prohlédli instalace připomínající keltské osídlení. Seznámili se s jejich životem i s pomocí doprovodných filmů.

Zhodnocení:  Počasí nám naštěstí přálo, a tak se tento pěší výlet vydařil k maximální spokojenosti. Žáci obě cesty zvládli bez problémů a byli spokojeni s informacemi, které získali, i se suvenýry a dárečky, které si nakoupili.

Zapsala a foto: Mgr. R. Kučerová