Zdravá výživa - ochutnávka ovoce a zeleniny

Ochutnávka exotického ovoce a zeleniny

Realizace:      6. a 7. 6. 2017  ZŠ Hýskov

Účastníci:       1. – 5. ročník

Cíl:      Ovoce a zelenina jako nedílná součást jídelníčku

Obsah:

Stejně jako loni se naše škola zapojila do podpůrných programů firmy Madeta, která pro naše žáky zdarma několikrát měsíčně zajišťuje zdravé svačinky v podobě různých druhů ovoce a zeleniny. Letos jsme otestovali koše s exotickým ovocem a zeleninou. Každá třída prozkoumala jednotlivé druhy hmatem, čichem, zrakem a na závěr i chutí. Žáci si buď sami, nebo ve spolupráci s učitelkami nachystali ovocné talíře nebo saláty. Doplnili si základní znalosti, dovednosti a návyk spojené s přípravou jednoduchých pokrmů.

Výsledky samotné ochutnávky byly v jednotlivých třídách rozdílné. Mezi oblíbené ovoce  však vesměs patřilo mango, granátové jablko a mochyně peruánská. Za zeleninu zabodoval meloun. Avokádo a fenykl mnoho příznivců nenašlo, nicméně příště si můžeme z těchto druhů připravit takový pokrm, kde by jejich specifická chuť našla lepší uplatnění.

Zhodnocení: Žáci se mlsání i přípravy zúčastnili s nadšením, vyzkoušeli si nové chutě i vůně a byla to pro ně příjemná zdravá svačinka. Připomněli si, proč je ovoce a zelenina nezbytnou součástí zdravého jídelníčku. Dozvěděli se o původu a způsobu přípravy jednotlivých druhů a některé třídy se pokoušejí vypěstovat z pecky rostliny avokáda.

Rádi se i v příštím roce zúčastníme podobné akce a připravíme si nové recepty. Doufáme, že se připojí i projekt Mléko do škol a naši žáci budou moci dostávat zdarma různé mléčné výrobky.

Zapsala: Mgr. Renata Kučerová