Lidice - 5. ročník

Výlet do Lidic

Realizace:    2. 5.  2018

Účastníci :   žáci 5. ročníku s p. uč I. Kohoutovou a P. Tejklovou

Cíl:             Vyprávění tragického osudu Lidi prostřednictvím příběhu Co mi sochy vyprávěly

Obsah: Ve středu 2. 5. 2018 navštívili žáci páté třídy vypálenou obec Lidice.  Žáci se dozvěděli hodně o smutné historii Lidic i proč byly vypáleny.

Nejdříve navštívili Lidickou galerii a poté šli Růžovým sadem na Pietní území Lidic, kde je čekala cesta po historii Lidic. V galerii se žáci setkali s paní průvodkyní a dozvěděli se něco o umění. Potom se vydali novými Lidicemi a přes růžový sad na pietní území Lidic. Tam se dozvěděli hodně o smutné historii Lidic.

Historie Lidic

Lidice byli vypáleni dne 10. června 1942. Důvod byla pouze láska. Mladík se před dívkou povyšoval a říkal jí třeba, že se účastnil atentátu na Reinharda Heydricha. Poté se v něm asi hnulo svědomí a tak zanechal dívce na vrátnici firmy, ve které pracovala, dopis, v němž psal, že už se s ní neuvidí. Majitel firmy však dopis otevřel a odnesl na policii, která se o to hned začala zajímat. Poté někdo přišel s nápadem, že by měli vypálit jednu českou vesnic, a protože Lidická záhada nebyla stále vyřešena, rozhodlo Gestapo, že do statku jednoho sedláka nastrčí vysílačku a potom Lidice vypálí.  Již večer dne 9. června obklíčilo Gestapo Lidice. Všechny muže od 15let zastřelili na dvorku jednoho statku a ženy poslali do koncentračních táborů, kde většinou zemřely nebo zemřely na následky. Přežilo jenom pár dětí mladších jednoho roku, které byly v jedné pražské nemocnici a šly potom na převýchovu do Německa.  Ostatní děti usmrtili plynem.

Prezentacenástěnka ve škole, OÚ,web školy

Zapsali žáci:  C. Šebek a F. Pivec