Nervous trees - výstava Rudolfinum - 4. - 5. třída

NERVOUS TREES

Realizace:      28. 11. 2017 Galerie Rudolfinum

Účastníci:       4. a 5. ročník

Cíl:      Seznámení s výtvarnými díly Krištofa Kintery – možnosti využití starých a opotřebovaných věcí při tvoření výtvarných děl. Prohlídka Staroměstského náměstí.

Obsah: Fenomenální výstava originálních plastik z „odpadu“ zlákala naši školu k návštěvě. Do Prahy ji vyrazili navštívit žáci 4. a 5. ročníku. Krištof Kintera, známý český umělec, nám v prostorách Galerie Rudolfinum nachystal nejedno velké překvapení. Nikdo si z nás neuměl ani představit, co všechno lze využít k vyjádření plastik květin, stromů, živočichů, měst atd. V jednotlivých sálech na nás čekaly instalace z lustrů, betonu, polystyrenu, míčů, domovních zvonků, kabelů, globusů, cementu, různého elektroodpadu…včetně automatických praček.

Mohli jsme, ba byli jsme nuceni procházet v těsné blízkosti jednotlivých skulptur. Někdy i skrze ně. Nejoblíbenější byla místnost, jíž dominoval na rozlehlé polystyrenové skále obrovský jukebox. Zde děti spoludotvářely určený prostor přeskupování polystyrenového materiálu za doprovodu většinou dynamických písní.

A „nervózní stromy“? Ty měly samostatný sál, ve kterém se v různých směrech a intervalech pohybovaly za doprovodu charakteristického ťukání do parket.

Náš výlet do Prahy jsme zakončili procházkou po Staroměstském náměstí, kde byl zdoben vánoční stromeček z Křivoklátska. Živá hudba, vůně trdelníků a množství krámků již evokovala vánoční náladu. Navštívili jsme i kostel sv. Mikuláše, kde si žáci zakoupili drobné dárečky vyrobené dětmi jedné pražské školy.

Zhodnocení:  Celá akce se vydařila. Všechny žáky výstava i procházka Prahou nadchly. Třeba se někteří z nich dokonce pokusí vytvořit nějaké podobné dílo v rámci recyklace materiálu.

Zapsala a vyfotila: Mgr. Renata Kučerová