Ponožkový den

Světový den Downova syndromu

Realizace:     21.3. 2018 Hýskov

Účastníci:    3.- 5. ročník ZŠ Hýskov

Cíl:     Upozornit na to, že být jiný neznamená být špatný, a že i s vrozeným hendikepem se dá dosáhnout úžasných věcí.

Obsah: 21. březen je Světovým dnem Downova syndromu. Toto datum je symbolické, Downův syndrom je celoživotní zdravotní postižení, které vzniká ztrojením 21. chromozomu. A protože chromozomy svým tvarem připomínají ponožky, organizace Down Syndrome  International je zvolila za symbol akcí k tomuto dni. Lidé na celém světě oblékají v tento den nesourodý pár ponožek, aby vyjádřili podporu a solidaritu lidem s Downovým syndromem.

Zapojením do ponožkové výzvy jsme upozornili na to, že mezi námi žijí lidé s tímto syndromem,

že je můžeme mít mezi svými kamarády, potkávat je ve škole, na ulici nebo v práci. Popovídali jsme si dědičným poruchách a hlavně o tom, že každý člověk je originál a být jiný neznamená být horší. A že i s hendikepem lze žít plnohodnotný život a dosáhnout úspěchů v mnoha oblastech.

Zhodnocení: Děti velice hezky reagovaly na povídání o jinakosti, samy uváděly příklady lidí, kteří žijí s určitým typem postižení a jsou šťastní, spokojení a úspěšní. Různobarevné nepárové ponožky navodily příjemnou atmosféru ve třídách a rozveselovaly po celý den.

Zapsala: Pavla Tejklová