Škola v přírodě - Čabárna - Kladno

ŠVP - ČABÁRNA

Realizace:      2. 5. – 4. 5. 2018 – EKOCENTRUM ČABÁRNA

Účastníci:       4. ročník

Cíl:     Poznávání přírody, seznámení s různými vynálezy, tvořivé řešení úkolů ve skupinách

Obsah: Ubytování a naučný program tentokrát čekal žáky 4. ročníku v ekocentru Čabárna nedaleko Kladna. Měli možnost prohlédnout si statek a záchrannou stanici pro zraněná zvířata vedle ekocentra. I samotné ubytování bylo vyzdobeno různými exempláři z rostlinné i živočišné říše (živými i vycpanými) např. akvárium s mořskými živočichy, pokoje laděné dle jednotlivých druhů dřevin. V okolí centra mohli pozorovat i fotografovat volně žijící králíky.

Naučný program o tom, jak člověka inspirovala příroda při vymýšlení různých vynálezů, je čekal sice až v pátek, neboť ve čtvrtek byla přerušena dodávka elektrického proudu, ale i tak se dozvěděli mnoho o jiných vynálezech. Ve skupinách získávali body za vymýšlení řešení různých problematických úkolů. Vyrobili si vodní hodiny, házedla, rakety na plynový pohon. Počasí jim dopřálo procházku lesem, kde plnili různé úkoly, i odpočinkové hry v okolí centra. Večer pak si připravili krátká vystoupení a zábavné hry pro ostatní na diskotéku.

V pátek po dopolední programu a rozloučení s Čabárnou byla ještě krátká zastávka na kladenském zámku, kde nejvíce žáky zaujala prohlídka makety hornické štoly a nádherný park s medvědicemi, kde byla škola v přírodě zakončena vyhodnocením a předáním diplomů a cen.

Zhodnocení:   Učitelé i žáci byli tímto pobytem nadšeni, že se ani nikomu nechtělo domů a odváželi si plno památek, nových poznatků i prožitků.  Mezi největší zážitky patřili zejména volně pobíhající králíčci a mluvící krkavec Karel.

Zapsala a fotila: Mgr. R. Kučerová