ŠKOLA PRO DĚTI, ŠKOLA PRO RADOST.

+420 605 291 228

Mgr. Lenka Štětková

Školní 112

267 06 Hýskov

zshyskov@seznam.cz

Mgr. Lenka Štětková

Zoologická zahrada Praha

Realizace: 23.05.2022 ZOO Praha

Účastníci: 1. – 5. ročník

Obsah: V pondělí 23. května jsme se vydali na výlet do ZOO v Praze. Jednotlivé třídy se rozdělily na skupiny a šly po vlastních trasách. Prvňáci a druháci si prohlédli horní část zoo, kde se všem moc líbili mimo jiné lední medvědi, sloni a žirafy. V dolní části pozorovali plavecké umění lachtanů a tučňáků. Ke správnému výletu nechybělo ani malé občerstvení a nákup suvenýrů.
Žáci třetího ročníku se vydali na pátrání po našem adoptovaném svěřenci – outloňovi. Velmi brzy se jim ho v rozsáhlém komplexu ZOO podařilo naleznout a měli navíc velké štěstí, protože si mohli popovídat s jeho ošetřovatelkou, která u něj byla ve stejný čas.
Čtvrťáci si nejdříve prošli pavilón Afrika zblízka, viděli lední medvědy, hrochy, žirafy, slony. Od 11 hodin měli domluvenou 90minutovou komentovanou procházku na téma “Primáti, naši příbuzní”. Při procházce se zastavili u lemurů, gibonů, goril a dozvěděli se, co všechno máme s našimi nejbližšími živočišnými příbuznými společného a co nás od nich naopak odlišuje. Potom navštívili pavilon Indonéská džungle, kde pozorovali outloně či orangutany. Na závěr si děti užily areál Bororo, kde se nasvačily, proběhly, svezly na tobogánu nebo si i koupily něco dobrého. Poslední zastávkou byl nákup suvenýrů.
Na téma zoologické zahrady a jejich význam z hodin přírodovědy navázali páťáci v zoo výukovým programem Pomáháme jim přežít. Seznámili se se zvířaty, které pražská zoo zachraňuje buď jejich chovem a následným návratem do přírody (např. kůň převalského) nebo přímo na místě, kde zvířata žijí, jako je to např. u goril. Žáci plnili úkoly ve skupinách do připravených pracovních listů.

Zhodnocení: Naše škola adoptovala v letošním roce klokánka outloně váhavého a amazoňana jamajského, kteří jsou chováni v této zoo. Výlet byl částečně poděkováním zoologické zahrady za tuto adopci, díky níž měli žáci levnější vstupné. Počasí nám přálo, a přestože jsme si nestačili prohlédnout celý areál, všem se zde moc líbilo. Pro některé děti to byla zároveň inspirace na prázdninový výlet s rodiči.

Zapsala: Dana Jonášová, DiS.