
Realizace: 23. – 25. 3. 2026, Naučné středisko ekologické výchovy Kladno – Čabárna
Účastníci: 5. třída
Cíl: Obohacení o přírodovědné poznatky, seznámení s ekologií každodenního života, s důlní činností a rekultivací krajiny, prohloubení vztahů mezi žáky
Obsah: Žáci 5. ročníku se od 23.- 25.3. zúčastnili třídenního výletu na Čabárnu. Vyrazili v 8:00 z návsi společně se 4. ročníkem, který cestou vystoupil v dole Mayrau. Hned jak dorazili do ekologického centra, čekala je prohlídka záchranné stanice AVES. Tam se dětem nejvíce líbil krkavec Karel (Karlička), který mluvil a říkal: „AHOJ!“ Po poledním klidu byl program vyrábění ze dřeva, kde si žáci po skupinkách vyrobili hmyzí hotely. Odpoledne byla venkovní volná zábava, kde byla možnost hraní různých her (např. badminton, fotbal a řetízek). Po večeři se ještě pekly buřty a zpívalo se u ohně. V úterý dopoledne měli program Život ve vodě a kolem ní, kde se lovili vodní organismy. Odpoledne se hrála hra Pevnost Boyard. Byly tři týmy: Bezejmenní, Veteráni a Třpyťulindy. Hra byla rozdělena na tři části: v první části se soutěžilo v různých disciplínách (např. zatloukání hřebíků), za které se získávaly klíče. Ve druhé části se luštil pracovní list, za jeho správné vyřešení byla možnost začít nosit ptačí poklad (slunečnicová semínka). Před večeří byla opět volná zábava venku. Po večeři byla diskotéka, při které se mimo jiné zhaslo a tančilo se potmě se svítícími náramky. Ve středu byl celé dopoledne program Vynálezy přírody. Při něm se žáci seznamovali s vynálezy, které jsou inspirovány přírodou. Zároveň se při tomto programu vyráběl ruční papír. Po obědě vyrazili zpět do Hýskova. Cestou se ještě zastavili na prohlídce dolu Mayrau. Po zajímavé prohlídce se už bez zastávek dojelo až do Hýskova. Třídenní výlet na Čabárnu byl SUPER!
Zhodnocení: Dětem se výlet moc líbil, naučily se novým věcem a užily si pestré aktivity s kamarády.
Zapsaly: žákyně Klára P., Rozárie B. a Mgr. R. Kučerová





















