ŠKOLA PRO DĚTI, ŠKOLA PRO RADOST.

+420 605 291 228

Mgr. Lenka Štětková

Školní 112

267 06 Hýskov

Mgr. Lenka Štětková

zshyskov@seznam.cz

Ochutnávka mléčných výrobků

Realizace: 27. 1. a 28. 1. 2026 – ZŠ Hýskov

Účastníci: 1.- 5. ročník

Cíl: Připomenout si význam mléčných výrobků ve výživě

Obsah: V úterý 27. 1.  žáci mohli ochutnat díky projektu Mléko do škol jogurt, skyr, tvaroh, sýr Gouda, žervé a tři příchuti mlíček, které nám dodala firma Bohušovická mlékárna.

Prvňáčkové užili společnou svačinu v hnízdech. Děti měly možnost ochutnat křupinky s bílým jogurtem, tvarohem nebo zakysaným mléčným výrobkem skyr. U prvňáčků měly největší úspěch kulaté křupinky s bílým jogurtem. K pití si děti mohly dát vanilkové nebo čokoládové mléko. Kromě křupinek, jogurtu a mléka mohly děti ochutnat plátkový sýr, který měl u všech veliký úspěch. Prvňáčkové si ochutnávku mléčných výrobků moc užili a těší se na další.

Žáci 3. A ochutnávali mléčné výrobky první dvě vyučovací hodiny. Začali třemi příchutěmi mlíček, pokračovali bílým jogurtem, skyrem a tvarohem, které si dochucovali marmeládami, křupinkami a müsli. Ochutnávku zakončili sýrem Gouda. Nejvíce chutnalo dětem kakaové mléko, jahodové mléko a sýr Gouda.

Děti ve čtvrtém ročníku si nejvíce pochutnaly na mléku, každý si vybral příchuť podle sebe. Některé děti hodnotily ochucené mléko jako příliš sladké. Na druhém místě se u čtvrťáků umístil bílý jogurt, který chutnal téměř všem. Většina dětí si do něj nasypala müsli nebo křupinky, někdo si do něj přidal marmeládu. Na třetím místě děti hodnotily tvaroh. Nejméně chutnal skyr, který děti vyhodnotily jako příliš kyselý.

5. ročník si samostatně zorganizoval ochutnávku v pěti skupinkách. Žáci si sestavili tabulky a společně degustovali všechny produkty a vyhodnotili jejich oblibu. Jako každý rok zvítězil jogurt. V druhé části pak o jednotlivých výrobcích vyhledávali informace, které prezentovali. V závěru na základě faktů z internetu shrnuli význam mléka a mléčných výrobků pro zdravý růst člověka. Ochutnávku zakončili ochucenými mlíčky.

Zhodnocení: Ochutnávky se účastnily všechny třídy. Žáci se do mlsání zapojili s nadšením, vyzkoušeli si nové chutě a byla to pro ně i příjemná zdravá svačinka.

Zapsala: Mgr. Renata Kučerová

Přehled ochrany osobních údajů

Tento web používá soubory cookies, abychom vám mohli poskytnout tu nejlepší možnou uživatelskou zkušenost. Informace o souborech cookies se ukládají ve vašem prohlížeči a plní funkce, jako je rozpoznání vás, když se vrátíte na naši webovou stránku.

Nezbytné cookies

Nezbytné (technické) cookies pomáhají umožnit základní funkce jako je např. navigace stránek. Webové stránky nelze bez nezbytně nutných souborů cookies správně používat. Z tohoto důvodu technické cookies nemohou být individuálně deaktivovány nebo aktivovány.

Statistické cookies

Používají se ke statistikám návštěvnosti a ke sledování využití webu pro analytický přehled webu. Informace se ukládají anonymně a přiřazují náhodně vygenerované číslo k identifikaci jedinečných návštěvníků. Tyto cookies zpracováváme na základě vašeho souhlasu.

Ukázat detaily