ŠKOLA PRO DĚTI, ŠKOLA PRO RADOST.

+420 605 291 228

Mgr. Lenka Štětková

Školní 112

267 06 Hýskov

zshyskov@seznam.cz

Mgr. Lenka Štětková

Muzeum Rakovník

Realizace: 12.12.2023 Rakovník

Účastníci: 4. ročník

Cíl: Vánoční zvyky – ručně vyřezávaný dřevěný betlém. Poznání přírody Rakovnicka.

Obsah: Žáci 4. ročníku se ve čtvrtek vydali vlakem do Rakovníka. Po cestě jsme počítali stanice a také tunely, kterými jsme projeli. Z nádraží jsme šli kolem rakovnické botanické zahrady a Čermákovými sady, zazpívali jsme si koledu v místním Hudebním pavilonu a zastavili jsme se také u pomníku Antonína Dvořáka.

V Muzeu T.G.M. jsme nejdříve obdivovali ručně vyřezávaný dřevěný betlém se 72 originálními postavičkami, ale také betlémy ze papíru, vosku, slámy a dalších materiálů. V suterénu muzea jsme si zopakovali sladkovodní ryby a podívali jsme se na kostry všech druhů raků žijících u nás. Přírodě je věnovaná i část expozice v 1. patře. Tam jsme viděli mj. živé 2 hady a mloka skvrnitého, mnoho vycpaných zvířat, vč. výra velkého nebo ledňáčka, a všechny děti několikrát prolezly liščí noru. Dále jsme se podívali na bitvu u Rakovníka a také interaktivní výstavu v podkroví „Záhada zlatých šperků“. V závěru jsme se rozdělili na dvě poloviny, jedna šla do expozice Rako, kde jsme v závěru cvrnkali hliněné kuličky do důlku, a druhá polovina nakupovala suvenýry v pokladně muzea, pak jsme se vyměnili.

Po cestě na nádraží jsme se ještě zastavili v cukrárně na náměstí a ukázali jsme si, kde je v Rakovníku divadlo. Ve vlaku do Hýskova jsme si povídali o tom, co se nám nejvíce líbilo. Favority byly betlémy, cvrnkání kuliček a nakupování.

Zhodnocení: Předvánoční výlet se vydařil. Myslím, že jsme toho hodně zažili a viděli. Tolik zajímavých míst je nedaleko od nás. Už teď se těšíme na další výlety v novém roce 2024.

Zapsala: Lenka Šocová